Yükleniyor..

Sıkça Sorulan Sorular

Oto Tamir Servisi’nde servis hizmetini olabildiğince basit ve zahmetsiz yapmak istiyoruz. Aşağıda sıkça sorulan bazı sorular bulunmaktadır. Sorunuz aşağıda listelenmemişse, lütfen 0312 397 80 90 numaralı telefondan Müşteri Hizmetleri ekibimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yeni bir arabam var; garantimi geçerli kılmak için bakım için satıcıya götürmem gerekir mi?

Minimax Servis Olarak, Tamir Servisi’nde daima üreticinin bakım programına uyarız. Garantinizin geçerli kaldığından ve arabanızın mutlu kaldığından emin olacağız – birçok km gelsin!

Aracımın garantisinin geçerli olması için ne yapmalıyım?

Aracınıza, kullanıcı el kitabında veya garanti kitapçığında belirtilen aralıklarla servis verildiğinden emin olun ve aracınızın bakımının açık kayıtlarını tutun. Faturada kayıtlı tarih, parça, araç kimlik numarası ve kilometreyi eklediğinizden emin olun. Makbuzlarınızı güvenli bir yerde saklayın. Kullanıcı el kitabında veya garanti kitapçığında bir servis günlüğü varsa, kullanmanızı tavsiye ederiz.

Arabam kiralık bir araç. Bakımdan sorumlu muyum?

Bir aracı kiralasanız bile, aracı kullanım kılavuzunda belirtildiği gibi iyi çalışır durumda tutmak için gereken tüm bakım ve onarımlardan siz sorumlusunuz.

Hangi parçalar değiştirilmeli ve bu servisler hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Kullanıcı el kitabını kontrol et. Belirli parçalar ve servis aralıklarıyla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verecektir. İyice okuduğunuzdan ve istisnaları ya da ciddi servis notlarını not edin. Tüketiciyi korumak için garantiler var, ancak gereklilikleri yerine getirmelisiniz.

Bu onarımlar için satıcıya geri dönmek zorunda mıyım? Ya bu onarımlar garantimin kapsamındaysa?

Arabanızın bakımını yapıp tamir ettireceğiniz yer seçimi size aittir. Ancak, garanti kapsamında olan onarımlar için muhtemelen aracı satıcıya geri götürmeniz gerekecektir. Hangi onarımların kapsandığından emin olmak için garantinizi tamamen kontrol edin.

Satış sonrası parçaların kalitesi, orijinal ekipman parçalarıyla nasıl karşılaştırılır?

Bazıları aynı tedarikçi tarafından üretilir ve hatta orijinal ekipman parçalarından daha uzun süre garanti edilebilir. MİNİMAX tarafından tedarik edilen satış sonrası parçalar üreticinin şartnamesine uygundur veya daha fazlasını sağlar.

Triger kayışı nedir ve madenin değiştirilmesi gerektiğinde nasıl anlarım?

Bir triger kayışı, motor valflerinin zamanlamasını kontrol eden içten yanmalı motorun bir parçasıdır. Triger kayışı her 50.000 – 70.000 milde bir değiştirilmelidir, ancak her üretici farklıdır. Doğru değiştirme aralığını belirlemek için kullanıcı el kitabına başvurmalısınız.

Fren hidroliğinin gerçekten değiştirilmesi gerekiyor mu?

Ortalama bir sürücü frenlerini yılda 75.000 kez kullanır ve her seferinde çalışacaklarını kabul eder. Bugünün fren sistemleri hidroliktir ve hidrofilik olan fren hidroliği kullanır; bu da havadan nemi emebileceği anlamına gelir. Hidrolik sistemde nem varsa, korozyon meydana gelir ve fren bileşenleri arızalanır. Korozyonu kontrol altında tutmak için fren hidroliği periyodik olarak yıkanmalıdır. Bu prosedür pahalı değildir ve birçok koruyucu bakım programına dahil edilmiştir. Fren hidroliği dikkatli kullanılmalıdır.

Antifriz ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Antifriz, oksidasyon ve önemli katkı maddelerinin bozulmasından dolayı iki yılda bir değiştirilmelidir. Bu katkı maddeleri su pompasını yağlar ve metal parçaları pasa ve oksidasyona karşı korur. Ayrıca soğutma suyu hortumlarını yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olurlar. Bugün eski antifrizleri geri dönüştürüp temizleyebiliriz, katkı maddelerini değiştirebiliriz. Antifriz çok toksiktir ve çevre dostu değildir, bu nedenle geri dönüşüm iyi bir anlam ifade etmez. Motor çalışma sıcaklıklarını uygun aralıkta tutmak için motor termostatı her 2 yılda bir değiştirilmelidir.

Hoşgeldiniz! Canlı Detek!